PROSTATOS VĖŽYS IR JO GYDYMAS

Prostatos vėžys – tai priešinės liaukos piktybinė liga. Šiuo metu Lietuvoje tai dažniausias vyrų onkologinis susirgimas, kuriuo kasmet suserga apie 2000 vyrų. Daugiau kaip 95% prostatos vėžio atvejų sudaro adenokarcinoma, kuri dažniausiai išsivysto iš periferinės prostatos zonos. Negydomas prostatos vėžys dažniausiai krauju metastazuoja į kaulus, plaučius, šonkaulius, kepenis, smegenis, o limfiniais takais – į limfmazgius ir tampa nebepagydomas.

Prostatos vėžio simptomai: apsunkintas, dažnas šlapinimasis, šlapinimasis naktį, susilpnėjusi šlapimo srovė, kraujas šlapime, skausmas tarpvietėje. Tiesa, pati ligos pradžia dažniausiai būna be jokios simptomatikos. Todėl labai svarbu reguliari profilaktika, t.y. apsilankymas pas gydytoją urologą, kurio metu pacientas nuodugniai apžiūrimas, paskiriami reikiami tyrimai, pvz.: laboratoriniai tyrimai – kraujo, kurio metu nustatomas specifinis prostatos antigenas, instrumentiniai tyrimai – magnetinio rezonanso tomografija ir kt. Taip pat labai svarbu žinoti ir šeimos ligos istoriją – galbūt prostatos vėžiu sirgo tėtis, senelis? Dažnai ši liga atsiranda ne tik dėl netinkamo gyvenimo būdo, bet ir dėl genetinių faktorių – paveldimumo.

Jei PSA rastas padidintas?

  • Atlikti šlapimo tyrimą, kad atmestume infekciją;
  • Pakartoti PSA, kad atmestume laboratorijos klaidą;
  • Užsiregistruoti pas urologą, kuris atliks DRT ir prostatos biopsiją.

Jeigu Jums nustatė prostatos vėžį, atminkite, vaistažolėmis, vitaminais, mineralais jis nėra išgydomas. Tai gali būti tik kaip priedas prie pagrindinio gydymo, kitaip vėžys gali išplisti ir taps nebepagydomas.

Prostatos vėžio gydymas

Pradedant gydymą svarbu:

  • PSA dydis;
  • Vėžio agresyvumas pagal Gleason skalę;
  • Keliuose bioptatuose ir kiek proc. vėžio rasta;
  • Vėžio stadija;
  • Gretutinės ligos.

Moksliniai tyrimai, į kuriuos privalu atsižvelgti renkantis gydymą:

Ištirta 67 087 Amerikos ir Kanados vyrų, iš kurių 26% prostatos vėžys operuotas, 49% švitintas (brachiterapija arba išorinis švitinimas) ir 25% tik stebėtas. Nustatyta, kad vėžiu sergantiems vyrams neturint kitų sunkių ligų, operacija ženkliai padidino išgyvenamumą (80% išgyveno 10 metų). Deja, po švitinimo tik 62%, o po stebėjimo-54%. (British Journal of Urology International 2014; 113; 200-208.)

Skandinavų Prostatos Vėžio Grupė (SPCG) 15 metų tyrė 34 515 vyrus. 21 533 buvo operuoti, o 12 982 švitinti. Nustatyta, kad po operacijos išgyvenamumas ženkliai geresnis nei po švitinimo, sergant vidutinio ir didelio agresyvumo prostatos vėžiu. 

Radikalios prostatektomijos metu pašalinama visa prostata (ir gėrybinis, ir piktybinis augliai) bei sėklinės pūslelės su pakankamu kiekiu aplinkinių audinių. Tai galimybė visiškai pasveikti nuo vėžio ligoniams, neturintiems žymesnių terapinių problemų. Praėjus 6 savaitėms po operacijos, PSA krenta žemiau 0,2. Po operacijos pašalinti audiniai ištiriami pathistologiškai mikroskopu, todėl nustatoma, ar vėžys išplitęs už prostatos ribų (to nesužinotume, taikydami tik spindulinį gydymą). Tai leidžia tiksliau parinkti tolimesnį gydymą.

Atminkite, kad operacijos metu nustačius išplitusį prostatos vėžį, po to galima taikyti spindulinį gydymą, o atvirkštinis variantas daug sudėtingesnis, todėl retas.

Ištyrus 85 000 vyrų paaiškėjo, kad po prostatos vėžio spindulinio gydymo:

  • beveik dvigubai dažniau susergama tiesiosios žarnos vėžiu;
  • Kiti tyrimai parodė, kad 2,34 karto padaugėja ir šlapimo pūslės vėžių;
  • Taip pat pablogėja potencija, gali atsirasti inkontinencija (šlapimo nelaikymas).

Operacijos rezultatai (šlapimo sulaikymas, potencija, radikalumas) priklauso nuo operavusio urologo žinių, patirties ir kruopštumo. Tyrimais nustatyta operacijos rezultatų priklausomybė nuo to, kaip dažnai urologas operuoja (šiuo atveju prostatos vėžį).

Onkourologas med. m. dr. Paulius Bosas konsultuoja dėl prostatos vėžio, atlieka prostatos biopsijas, laparoskopiškai, t.y. be pjūvio, operuoja prostatos vėžį. Tai labiausiai patyręs laparoskopuotojas Lietuvoje – vien tik prostatos vėžio laparoskopijų atlikęs daugiau nei 1000 – daugiausiai Lietuvoje.

NAUJIENA

Med. m. dr. Paulius Bosas vienintelis Lietuvoje ir Baltijos šalyse taiko unikalią maksimaliai tikslią prostatos nervų išsaugojimo techniką prostatos vėžio šalinimo metu. Ši preciziškai tiksli metodika garantuoja potencijos ir šlapimo sulaikymo funkcijos visišką išsaugojimą. Tokio tipo operacijos atviru būdu nėra atliekamos, o norint pritaikyti šią techniką operuojant laparoskopiškai, reikalingi ypatingai geri operuojančio chirurgo įgūdžiai, didelė patirtis. Tai nauji tipo operacija, dėl jos sudėtingumo ir neįprastos operavimo technikos pradėti atlikinėti vos keliuose Europos onkologiniuose centruose.

Turite klausimų – kreipkitės!

Tel. nr. +370 666 75766

Urologo konsultacija, laparoskopines operacijos, prostatos vezys, onkourologas Paulius Bosas Ultragarsinis tyrimas inkstų, pūslės, prostatos