ROBOTINĖ CHIRURGIJA

Robotinė chirurgija pasaulyje gyvuoja jau daugiau nei du dešimtmečius ir naudojama labai plačiai – nuo skydliaukės iki tiesiosios žarnos operacijų. Jos ištakos slypi Amerikoje, kuomet amerikiečių kompanija „Intuitive Surgery“ išleido pirmąjį da Vinci robotą, kuriuo atliekamos sudėtingos operacijos. Šiuo metu yra išleistas ketvirtos kartos robotas. Apskritai pasaulyje yra atliekama daugiau nei 3 mln. robotinių operacijų.

Robotinės chirurgijos esmė – puikus operacinio lauko vaizdas, kuris yra erdvinis bei turi ypač gerą raišką, robotiniai instrumentai, kurie valdomi nuotoliniu būdu iš valdymo konsolės, yra artikuliuoti ir tokiu būdu užtikrina galimybę atlikti operacijas mažose erdvėse, robotinių instrumentų valdymo tikslumas, nes sumažinama rankų pašalinio judesio įtaka pagrindiniam judesiui. Vis tik reikėtų atkreipti dėmesį, kad instrumentus operacijos metu chirurgas valdo ne tiesiogiai, o per internetą pajungtą valdymo sistemą (panašiai kaip žaidžiant 3D kompiuterinius žaidimus).

Su robotu galima atlikti įvairias operacijas daugelyje chirurgijos sričių. Pagrindinis privalumas – geresnis matomumas, tikslesnė ir preciziškesnė operacija, mažesnis operuojančio chirurgo nuovargis, nes operuoja sėdėdamas ergonominėje kėdėje. Ši chirurgija pasiteisino operuojant prostatos vėžį, nes operuojant robotu buvo mažiau netenkama kraujo, reikėjo mažiau kraujo perpylimų, mažiau komplikacijų. Tiesa, robotinės chirurgijos privalumai iš tiesų yra tokie patys kaip ir laparoskopinės chirurgijos, nes, kaip bebūtų, viskas priklauso nuo operatoriaus įgūdžių ir patirties.

Robotinė chirurgija – privalumai (tokie patys, kaip ir laparoskopinės chirurgijos):

  • Aukšti vėžio išgydymo rodikliai;
  • Tikslus vėžio stadijos nustatymas;
  • Minimalus kraujo netekimas;
  • Mažiau skausminga;
  • Trumpesnis pasveikimo laikas;
  • Trumpesnė gulėjimo ligoninėje trukmė (1-2 dienos);
  • Būtinų chirurginių instrumentų tikslumas ir preciziškumas, aukšta aplinkinių organų ir audinių raiška;
  • Aukšti lytinės funkcijos išsaugojimo po operacijos rodikliai, kai ją atlieka patyręs ir įgudęs robotinės chirurgijos specialistas, o prostatos vėžys yra visiškai pašalinimas, dėl to pagerėja vėžio gydymo rodikliai;
  • Operaciją galima atlikti net viršsvorio turintiems ir anatomiškai nepatogiems ligoniams, kai atvira operacija ir švitinimas sunkiai atliekami arba apskritai negalimi.

Robotinė chirurgija – trūkumai (svarbūs):

  • Jeigu operacją atlieka mažiau patyręs/įgudęs robotinės chirurgijos specialistas, gali pasireikšti šalutiniai poveikiai, tokie kaip erekcijos ar šlapinimosi sutrikimai ir pan. ;
  • Chirurgas nėra prie operuojamo ligonio, todėl esant sudėtingoms situacijoms negali laiku suteikti reikiamos pagalbos pacientui (kraujavimas operacijos metu, į aplinkinius organus įaugęs vėžys, buvęs švitinimas, didelė prostata ir kt.), t.y. perimti iš asistento instrumentų, pats atlikti skysčių siurbimo ar pereiti į atvirą operaciją.

DEXA robotinė ranka – robotizuota chirurginė operacija

Onkourologas med.m.dr. Paulius Bosas atlieka laparoskopines plataus profilio urologines operacijas, kai kurias jų daro su specializuota DEXA robotine ranka. Šios robotinės rankos privalumai:

  • atkartoja žmogaus rankos judesius,
  • gali siūti, kirpti ir atlikti kitas manipuliacijas,
  • skirtingai negu robotas, esant reikalui, gali būti akimirksniu pakeista kitu reikiamu instrumentu ir kt.

DĖMESIO! Neapsigaukite – Latvijoje esančiose kai kuriose klinikose turima įranga Cyberknife neatlieka JOKIOS OPERACIJOS. Tai tik ŠVITINIMAS – NE CHIRURGIJA. O reklaminėje žinutėje naudojamas terminas „robotinis peilis“, tėra reklaminis triukas. Lietuvoje, Nacionaliniam vėžio institute, taikome pažangesnius švitinimo būdus.

Urologo konsultacija, laparoskopines operacijos, prostatos vezys, onkourologas Paulius Bosas Ultragarsinis tyrimas inkstų, pūslės, prostatos